Bieg Tygrysa

Jesteś tutaj: Strona główna Bieg Tygrysa
Bieg Tygrysa, czyli przezwyciężyć swoje słabości...
- A +
Ponad 300 osób wystartowało w tegorocznej, ósmej już edycji Biegu Tygrysa, uchodzącego za jeden z najtrudniejszych w Polsce. Na czterech dystansach, zróżnicowanych pod względem długości i skali trudności, oprócz krajowej obsady rywalizowali także żołnierze ze USA i Rumunii.

W zawodach nawiązujących do wielokilometrowych marszów pokonywanych przez żołnierzy funkcjonującej niegdyś w Orzyszu „jednostki karnej”, swoich sił postanowili spróbować zawodnicy z wielu zakątków Polski. Do Orzysza, by zmierzyć się z legendą Tygrysa, przyjechali biegacze choćby z Warszawy, Wrocławia, Pabianic, Lublina, Białegostoku, Lublina, Gdańska, Gliwic, Bielska-Białej czy Krakowa. Międzynarodowy akcent imprezy podkreśliła ponad stuosobowa grupa żołnierzy ze stacjonującej nieopodal Orzysza Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

W tym roku organizatorzy oprócz kategorii znanych z poprzednich edycji - Dużej Beczki (biegu w parach z przeszkodami, w umundurowaniu i z dodatkowym obciążeniem na dystansie 30 km.), Małej Beczki (biegu indywidualnego z przeszkodami i w umundurowaniu na dystansie 30 kilometrów) i Crossu Poligonowego (biegu na dystansie 21 km. bez przeszkód i w dowolnym ubraniu) zaproponowali uczestnikom start w Zaprawie. Stanowił ją 12-kilometrowy dystans z ponad dwudziestką przeszkód na trasie, który można było pokonać w dowolnym stroju. Z tej też możliwości skorzystała największa liczba uczestników. Na start w Zaprawie zdecydowało się ponad 100 osób.

Ci, którzy naprawdę chcieli zmierzyć się z własnymi słabościami wybrali natomiast start w naszpikowanych przeszkodami i uchodzących w światku biegaczy za prestiżowe dystanse – Małej i Dużej Beczce.

W Dużej Beczce najlepsi okazali się Paweł Bańkowski i Łukasz Szałyński z białostockiego 18. Pułku Rozpoznawczego. Wyprzedzili oni Kacpra Kraszewskiego i Karola Rubina z Orzysza. Na najniższym stopniu podium stanęli Bernard Ciborowski i Jędrzej Rynkiewicz z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Najlepszą parą mieszaną okazał się duet w składzie Magdalena Sobesto i Radosław Markiewicz reprezentujący Bravehearts Legionowo.

W Małej Beczce triumfowała Dominika Malinowska z Łukty reprezentująca 11. Mazurski Pułk Artylerii, której do ostatnich metrów po piętach deptały Małgorzata Kwiecińska (Bravehearts Legionowo) i Monika Kerber z Jedwabna. Najszybszym mężczyzną na tym dystansie był Michał Ostapowicz z 1. Batalionu Kawalerii Powietrznej. Na podium stanęli także Łukasz Duchnowski (15 Brygada Zmechanizowana) oraz Andrzej Nowinowski (KP PSP Turek).

Z Crossem Poligonowym wśród pań najlepiej poradziły sobie Natalia Papiewska z Myślenic, Anna Kuleszka (11. Mazurski Pułk Artylerii) i Natalia Adamczyk (Akademia Wojsk Lądowych Wrocław), natomiast z męskiego grona najszybciej dystans 21 kilometrów pokonali Rafał Pogorzelski (Ełk Force One), Tomasz Rymszewicz (Trygort) oraz Jarosław Prądzyński z Ełku.

W Zaprawie, czyli na najkrótszym, 12-kilometrowym dystansie wygrali Katarzyna Juszczak z Łobeza oraz Aleksander Pawłowicz (#krossfit team). Drugie miejsce przypadło Malwinie Ziomka (Husaria Race Team) oraz Tomaszowi Kornilukowi z Hajnówki, zaś na najniższym stopniu „pudła” stanęli Gabriela Dombkowska z Olsztyna i Damian Gacki (Braniewo).

– Poziom trudności Biegu Tygrysa wyraźnie wzrósł względem zeszłorocznej edycji. Można powiedzieć, że rok temu był to jeszcze bieg "dla kociaków". Teraz to bieg dla prawdziwych tygrysów — podsumował płk Bogdan Rycerski – zastępca dowódcy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, który na własnej skórze, jako zawodnik startujący w Crossie Poligonowym,  doświadczył trudów trasy.

Organizatorzy nie ukrywają, że ich celem jest podniesienie trudności o kolejny stopień. O tym czy będzie tak naprawdę będziecie mogli przekonać się startując w IX Biegu Tygrysa. Odbędzie się on 17 sierpnia 2019 roku.

VIII Bieg Tygrysa w mediach: